Mert Can Karaoğlu

Microsoft Yaz Okulu öncesi

Microsoft Yaz Okulu öncesi

MS_Yaz_Okulu_622

     Merhabalar yazıma geçmeden önce biraz kendimi tanıtayım. Ben Mert Can KARAOĞLU, İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde okuyorum. Yazılıma 2013 Kasım ayında başladım ve o tarihten bu zamana kadar hep yazılımla içli dışlı oldum. Yazılıma Açık Akademi ile başladım ama baktım ki böyle olmayacak; hala anlamadığım birçok nokta vardı ve acilen bunların bir cevabını bulmalıydım. Bende bir kursa kaydoldum ismi Bilge Adam(!) [Kurumu hiç sevmem]. Burada .NET platformundaki en güncel konuları işledik(c#,ASP.NET,MVC,WCF,SQL, vs.) ama kurs bana hiç bir şey katmadı yani kurs katmadı ama ben yazılım konusunda yüksek bir hıza kavuşmuş, olabildiğimce her şeyi öğrenmeye çalışıyordum. Kurs bitmeye yakın yani 23 Nisan tarihinde(daha string ifadesini tanıyalı 5~6 ay olmuş) ilk web sitemi yayınladım Capser.Net .

 

Şimdi gelelim asıl yazıma. Microsoft Yaz Okulu’na katılmak için mayıs ayı ortalarında son bulan Microsoft Yaz Okulu başvuru formunu doldurmanız ve bu sene 3500 kişi olan bu katılım sayının arasından sıyrılıp yaklaşık 100-110 kişi arasına girmek gerekiyor. Bana göre Microsoft Yaz Okulu’na katılmak çok iyi yazılım bilmek, Türkiye’deki ilk 110 kişi arasında olmak değil,bence içinde yazılım geliştirme isteği ve ışığı bulunanlar,yazılım ve kendisi için birşeyler yapmış olanlar Microsoft Yaz Okulu’na katılıyor.

 

Microsoft yaz okulu yaklaşık 1 ay kadar sürecek bu süreçte Microsoft Türkiye ofisinde olacağız. 2014 yılı için bu yaz okulu; 4 Ağustosta başlıyor ve 29 Ağustos gününde tabi ki son bulmuyor 🙂 . Yani demem o ki 4-29 Ağustos tarihleri arası hafta içi her gün çok değerli hocalardan(MVP’lerden) dersler göreceğiz. Bu süreç boyunca da bitirmek zorunda olduğumuz Windows 8 yada Windows Phone uygulamasını geliştirip Windows Store’a koyacağız ve dersler bitmeye yakın ki tarihlerde ise çeşitli firmalara sunum yapacağız(Bu çok büyük bir avantaj,Teşekkürler Microsoft Yaz Okulu). Duyduğuma göre bu sene diğer senelere göre bir artı daha olacakmış. Dersleri Açık Akademi üzerinden canlı olarak yayınlayacaklarmış.

 

Şimdi de biraz Microsoft Türkiye ofisinden bahsedelim;Henüz hiç gitmedim ama Ofis levent/İstanbul taraflarında Garanti Genel Merkezi arkasında, içeride ücretsiz içecek ve yiyeceklerin olduğu 🙂 (Ne yazık ki öğrencilere kola yok 🙁 ) bir yer. Duyduğuma göre çeşitli eğlence yerleri varmış. xbox, masa tenisi, tekvando vb. gibi kısacası kafa dağıtıp dışarıya çıkmaya gerek olmayan bir yer diyebilirim tabiki sosyal yaşamıda öldürmemek kaydıyla 🙂 .

 Derslerden Bir Görüntü

MSYazOkuluSinif

Derslerin Bay/Bayan Oranları

YazOkuluDagilim

     Benim üstüme düşen görevlerden birtanesi de bu blog üzerinden hemen hemen her gün Microsoft Yaz Okulu’nda öğrendiklerimizle ilgili yazılar yazacağım. Bu süreçte elimden geldiğince çok fotoğraf/Video paylaşacağım. Umuyorumki brden fazla uygulama yaparım ve bunların kodlarını da sizlerle paylaşırım. Şimdilik hoşçakalın, En yakın zamanda tekrar görüşmek ümidiyle iyi günler.

 

Microsoft Yaz Okulu 2013’ten Bir Video

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir