Mert Can Karaoğlu

2. Günümüzde MYO

2. Günümüzde MYO

Merhabalar, bugün microsoft yaz okulu konuğu olarak, Middle East and Africa Windows 8 and Azure Developer Lead ünvanı olarak Gökşin Bakır bey kürsüye geçti. Sabah saat 9-10 arası konuşma yapan Bakır, Konuşmasında;

 

Başta Windows Store olmak üzere, Android market,apple market yapılarından bahsetti. Bunların işleyiş yöntemleri, paralı bir uygulama yayınladığınızda sizin kârınız ne olur, Marketlet neden önemli, Windows Store şuanda nerede ve ileride nerede olacak gibi birçok konuya değindi. Ayrıca belirtmek isterim ki benim en çok dikkatimi çeken konularından bir tanesi ise uygulamadan nasıl para kazanılır, konulu konuşmasıydı. Kendisi gerçekten konusunda uzman ve eğitici birisi.

Gökşin Bakır

goksinBakir

Gökşin Bakır’ın konuşmasının ardından sahneyi, planlanan programa göre, dünkü dersin devamı olarak Kerem Özsu aldı. Dünkü dersimizde; “Motosiklet grubu olan bir arkadaşım bana, Bizim grubumuz büyüyor, 20 kişi iken aramızdaki iletişimde bir problem yoktu fakat şimdi 300 kişi kadarız aramızdaki iletişim sorununu gerek etkinliklerde, gerek normal buluşmalarımızda nasıl iyileştiririz” teması adı altında bir sistem tasarlamaktı. Bugünde bu konunun 2.yarısını yani müsteriye çözüm yolları sunma kısmına geçtik. Bizim grubumuz dahil 4-5 grup(toplam 21 grup vardı) sahnede yerini alarak sunum yaptı. Ardından saat öğleden sonra 4’e doğru projeyi toparlayıp bir arka plan yani teknik taraf çalışması ile dersimizi bitirdik. Süre yetmediğinden tam olarak sonuca varamasakta, ortaya gayet güzel sonuçlar çıktı 🙂 İşte bunlarda bizim grubumuzun birtakım Mock-Up görüntüleri..

Anasayfa      –      Seçenekler Sekmesi      –      Etkinlik Detay Sayfası

123

 Projemizde Facebook gruplar’a ek olarak harita kavramını tasarladık ve bu projenin mobil web üzerinde yazılması hem maliyet hemde zaman açısından çok daha iyi olacağını düşündik. Nedenlerine gelirsek

  1. Location bilgisine ulaşmak için illa ki akıllı telefon uygulaması yazmamıza gerek yok, hali hazırda JavaScript bilgisi ile de rahatlıkla kullanıcıların Lokasyon bilgisine ulaşabiliyoruz.
  2. 1 kere mobil web ortamında yazdığımız platform, html/JScript/CSS temmeleri ile yazıldığı için ortam bağımsız olmakta, yani internete girdiğiniz hemen hemen tüm cihazlardan hiçbir sorun olmadan rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  3. Zaman olarak ta gerçekten çok daha kısa yaklaşık 3 kat kadar bir sürede proje tamamlanmış oluyor.

4.Maliyet olarak ta yine zaman gibi 4 belki 5 kat daha ucuza maal edilmiş oluyor.

sanırım niye ilk aşamada Windows Phone,Android,Iphone platformlarına tek tek uygulama yazmak yerine Mobile Web’i tercih ettiğimizi anlamışsınızdır 🙂

Şimdi gelelim gün sonundaki sürprize,  Mustafa hoca yine bize bir iyilik yapıp OyunDer derneği’nin kurucularından olan Tansu Kendirli ‘yi konuk etti. Sn. Kendirli oyun dünyasının türkiyede şu zamanlara kadar sadece oyun oynamak olarak anıldığını ama artık bu Tabuları yıkmak için yeni yeni adımların atıldığını ortaya koydu. Konuşmasına şu şekilde devam etti; “Biz Türkiye oyun geliştiricileri olarak, Türkiye deki oyun yazılım stüdyolarının sayısının ve kapasitesinin artmasını istiyoruz. Bunun için devlet taradında da birkaç adım attık dedi.” Bunlardan bağzılarını dile getirecek olursak, Bahçeşehir üniversitesinde Yüksek Lisanbölümü olarak oyun geliştirme bölümünün açıldığından ve İstanbul bilgi Üni.’nin de yine benzer bir adımla YÖK’e çift anadal olarak bağzı bölümlere oyun geliştirme bölümünü açacağını duyurdu.

MYO yine her zamanki gibi güçlü konuşmacıları ile bizi sevindirdi. Bu makale MYO 2.Gün gelişmeleri adı altında yayınlansada umarım diğer konulardada bilgi edinmenizi sağlamıştır, başka makalelerde görüşmek üzere,sağlıcaklakalın.

Tansu Kendirli

oyunder

 

*MYO: Microsoft Yaz Okulu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir