Mert Can Karaoğlu

4.Gün’den özetler

4.Gün’den özetler

Bir Microsoft Yaz Okulu gününün de sonuna geldik. Bakalım MYO kimleri konuk etti, neler yaşandı.

Bu sabah hava biraz kapalı, hafif yağmur başlarken,saat 9’da başlayan Nokia Türkiye Genel Müdürü Sertaç Şener‘in sunumunu dinledik. Bizlere Nokia’nın artık eski Nokia olmadığını, eski Nokia’ya tamamen desteklerini kestiklerini ve bütün odaklarını Nokia Lumia’lara aktardıklarından bahsetti. Konuşmasına devam ederken Sn. Şener “Nokia artık bir Microsoft firması, onun için eski Nokia ile biz çok farklıyız, artık daha güçlüyüz ve sadece Windows Phone işletim sistemi kullanıyoruz, bundan dolayı yeni bir vizyonumuz var ve bu vizyonu gerçekleştirmek çokta kolay olmuyor ama Nokia, Microsoft ile birlikte kısa sürede bu zorlukların üstesinden geliyor.” dedi.

Sertaç Şener

Sertac_Sener

     Sn. Şener’in konuşmasının ardından, sahneyi Advertising&Online – Country Manager – Microsoft çalışanı olan Bilhan Bilge devir aldı. Sn. Bilge konuşmasında programlamadan uzak bir konu olarak, “Ajans firması” kavramına değindi ve daha çok kendi işinde neler yaptığından bahsetti. Yaklaşık 1-2 saat konuşmasının ardından eminim ki bütün salon tarafından anlaşılan; “komisyoncu” kelimesi olmuş oldu 🙂 .

Bilhan Bilge

Bilhan_Bilge

     Şimdide gelelim benim çok zevk aldığım biri session’a 🙂 .Oyun dünyası ile ilgilenenlerden iseniz, Merlinin Kazanı‘nı bilmemeniz imkansız gibi bir şey. Merlinin Kazanı aslında bir Web sitesi olarak başladı halada bir web sitesi ama kendisini bu süre zarfında çok geliştirdi. Öyle ki www.merlininkzani.com raitingleri dünyada kendi alanında ilk sıralarda. Konuşmanın ilerleyen zamanlarında, web sitesinin kucusu olan Metin Oktay şu yönde konuştu, “Ben bu işe bir iş olarak girmedim, çalıştığım işyerinde işlerimiz bir hayli yoğundu, hatta eve gitmeyip işyerinin misafirhanesinde uyuduğum ve sabah erkenden kalkıp iş  başı yapıyordum. Bu böyle 2 yıl devam etti. Bu zaman zarfında kendime zaman ayırmadığımı fark ettim ve Merlinin Kazanını kurmaya karar verdim” dedi.

Metin Oktay

20140807_111210

 

Sonra ki seansta sahneye, Microsoft bünyesinde çalışan Erol Can Hacısüleyman geçti. Sn.Hacısüleyman Team Foundation Server(TFS) konularına değindi. Aslında ona ayrılan süreyi 2 aşamada anlattı. Öğle yemeğinden önceki oturumunda,TFS’nin ne işe yaradığından bahsetti kullanılma amaçlarından, yazılımcılara sağladığı güzelliklerden vs. , öğleden sonraki otorumun da ise bilgisayarından bunların nasıl yaptığını çok güzel noktalara değinerek bize aktardı. Umarım ilerleyen zamanlarda TFS hakkında da makale yazma fırsatım olur.

Erol Can Hacısüleyman

20140807_122557

      Son olarak sahneyi Nokia Akademi’den Altan Kaya ele geçirdi. Ona ayrılan süre boyunca, Windows Phone 8.1 nedir, yenilikleri nelerdir, diğer akıllı telefonlardan farklı yönleri nelerdir konularına çokça değindi. Konuşmasından da anlaşıldığı gibi tam bir Windows Phone aşığı olan Sn.Kaya bizi Windows Phone’ların özellikle de Win. Phone 8.1’lerin gerçekten diğer akıllı telefonlardan üstün olduğuna ikna etti.

Altan Kaya

20140807_160631

Bugünkü makalemizinde sonuna geldik. Başka makalelerde görüşmek üzere, iyi günler

*MYO: Microsoft Yaz Okulu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir