Mert Can Karaoğlu

5.Gün, 1.haftaya elveda

5.Gün, 1.haftaya elveda

Haftanın son gününden merhabalar 🙂 Bugün de MYO’nda birbirinden güzel konuklar oldu, bizlere farklı konularda sunumlar yaptılar ve hepsi birbirinden değerli insanlardı, bakalım bugün MYO’nda neler yaşandı.

 

İlk olarak, sabah 9’da bizi Bankalararası Kart Merkezi(BKM) ‘den BT uygulama Geliştirme Direktörü Erbil Yurdakul karşıladı. Konuşmasında daha çok BT sektörünün neler yaptığından ziyade, BT sektöründeki BT Yöneticiliğinden bahsetti. Konuya espriler ile başlayan Sn.Yurdakul, “Benim işim yazılım yazmak değil, benim işim daha çok, bana verilen yazılım projelerinin uygunluğunu değerlendirip ekibimde çalışan diğer arkadaşlara anlatmak ve projeyi zamanında teslim etmek” dedi. Konuşmasına şu şekilde devam etti “Her insan yönetici olamaz, yönetici olmak iletişim gerektirir. Ekibimizdeki bazı arkadaşlar 3 yılını doldurup yönetici oldular, bunları gören diğer yazılımcılar işinde çok iyi olmalarına rağmen yönetici olamazlar, çünkü herkes yönetici olacak diye bir kural yok!” dedi.

Erbil Yurdakul

Erbil_Yurdakul

Sn. Yurdakul’un konuşmasının ardından Kurumların Mobil Yolculuğu sunum başlığıyla, Dünya Basın Grubu’ndan Murat Yıldız  sahneyi aldı. Murat Yıldız konuşmalarında, “Biz mobil platforma girerken sadece konuşma yapan ve belki mesaj yollayan telefonlar vardı. Daha sonraki modellerde radio’lu telefonlar çıktı ve bu özellik o zaman için bir devrim niteliğindeydi. Hatta balık tutmaya giderken telefondan radio açıp yanımızdakilere hava bile atardık” dedi 🙂 Sn.Yıldız mobil dünyanın gerçekten çok büyük bir hızla ilerlediğini söyledi ve sözlerini şu şekilde destekledi, “Bundan 10 sene önce telefonlara daha yeni bluetooth, kamera özelliği ekleniyorken, şimdiki telefonlar adeta birer bilgisayar” yorumunu yaptı. Konusunun yönünü kurumsal firmalar’a çeviren Sn.Yıldız, eskiden kurumsal firmaların sadece tek bir işletim sistemli mobil cihaz kullandıklarını(örn:Blackberry) ve bu telefonlar ile sadece E-mail Gönder/Al, sms ve telefon görüşmelerine izin verildiğini ama artık bunun imkansız olduğundan bahsetti. Çünkü çalışanlar artık daha bilinçliler ve yanlarında 2 tane telefon taşımak istemiyorlar, şirket telefonlarından da sosyal ağlara girip gezinmek, haberleri okumak istiyorlar ki bu konunun birazda “business” kısmını düşünürsek; Örn: Genel müdürlerde, Yöneticilerde artık akıllı telefonlarından mobil olarak şirket ile alakalı birçok işlem yapabiliyorlar. Bunların en önemli örneklerinden Mobil Platformlardan, şirkentin CRM sistemine girip, yapılması/onaylanması gereken işleri artık 1-2dk gibi kısa bir sürede gerçekleştirebiliyorlar.

Murat Yıldız

Murat_yildiz

Bir sonraki oturuma gelecek olursak, sahneyi çok ama çok önemli, herkes’e örnek olacak birisi olan Microsoft Yazılım Geliştirme Uzmanı Sn. Hasan Özdemir aldı. Bilmeyenleriniz için Sn. Özdemir %100 oranında görme engelli, yani bütün işlerini kulaklık takarak yazıyı ses’e çeviren programı ile gerçekten çok hızlı bir şekilde hallediyor. Açıkcası bizi hayrete düşürdü. Kendisini de biraz bahsedecek olursak, inanılmaz hayat dolu ve bir o kadar da esprili birisi. Sunumu sırasında ilk önce kendisinden ve neler yaptıklarından bahsetti daha sonralarında ise Visual Studio açarak bize nasıl kod yazdığını gösterdi. Kendi adıma konuşmam gerekirse gerçekten şok oldum. Benim içimde yaşadığım, hayır bu konuda bilgim yok yapamam dediğim bütün tabularımı dakikalar içerisinde yıktı. Sn. Özdemir gerçekten harika bir insan, eğer kendisi ile tanışmak isterseniz çekinmeden iletişime geçebilirsiniz ve kendisi de bundan oldukça keyif alır.

Not: Kendimin sunum sırasında çektiğim 2 tane çok kısa video:
Video_1 & Video_2

Hasan Özdemir

Hasan_Ozdemir

Sn. Özdemir’den sonra yaklaşık 40-50 dk’lık bir öğle yemeğinin ardından tekrar konferansa döndük. Bu konferans’ta, bu kelimeyi çok kullanıyorum ama gerçekten çok değerli bir kişi bize sunum yaptı. Bu kişi kim mi ? 🙂

Microsoft Redmont Ofisine bağlı Office 365 Ürün Geliştirme Takım Üyesi Sn. Deniz Demircioğlu‘ydu. Yazımın bu bölümüne başlamadan öce bir dip nok eklemek istiyorum. Sn. Demircioğlu, yaptığı sunumunda oldukça açık ve akıcı konuşması ile beni baya etkiledi, bu denli akıcı ve hızlı konuşan birisinin visual studio’yu nasıl kullandığını gerçekten çok merak ediyorum 🙂 Şimdi gelelim bugün MYO’nun bu session’nda neler yaptık. Sn. Demircioğlu Microsoft için office programları geliştiren bir takımda çalışıyor. Yaptığı işte biraz detaya girersek, yazılımda kullandıkları dil c# dili değil. Bunu diyorum çünkü bununla ilgili çok soru aldı. Kullandıkları dili tam anlamıyla belirtmese de, şu söylemde bulundu “biz Microsoft developer’ları olarak, bir Microsoft uygulaması geliştirken RAM kullanımına çok önem veririz. Bunun için de .NET platformunda uygulama yazmıyoruz” dedi. Bildiğiniz üzere .NET platformlarında RAM yönetimi tamamen .NET’ taradından yönetilir. Yazılımcılar bu yönetime pek karışmazlar. Aslında bu gerçekten çok güzel bi artı ama bazı kötü yönleri var. Bunlardan bağzılarına örnek verecek olursa, yazdığımız uygulamanın biraz daha fazla RAM’de yer kaplaması ve uygulama kapatılsa bile bazı değerlerin, .NET tarafından hala RAM’de bırakılması örnekleri verilebilir. Sn.Demircioğlu konuşmasının ilerleyen zamanlarında Uzak masaüstü ile kendi masaüstüne bağlandı ve bize ekibi ile üstüne çalıştıkları programların yazım sürecinin nasıl olduğunu göstererek anlattı. Bu bilgide bizim için çok değerli oldu, üzgünüm başka yerde bulamazsınız 🙁

Deniz Demircioğlu

deniz_demircioglu

Şimdi gelelim en son oturuma. Bu oturum için kendisine ayrı bir teşekkür ederim 🙂 Neden diyecek olursanız bu oturumda yazılım ve iş dünyasından farklı olarak Turizm Uzmanı ve Gezi Yazarı Sn. Özge Ersu yer aldı. Sn. Ersu bizi yer yer Afrika’daki kötü hayat şartlarından dolayı hüzünlendirse de, konuşmasının çoğu anında güldürdü 🙂 Özellikle dünyadaki el hareketleri ve anlamları konusunda yaptığı teşbihlerde(benzetme) gülmekten gözümüzden yaş geldi diyebilirim 🙂

Özge Ersu

ozgeErsu

Bu günün ve bu haftanın da böylece sonuna geldik. Önümüzdeki makalelerde görüşmek üzere. Takibi bırakmayın yoksa kaçırırsınız. 🙂 iyi günler efenim, esen kalın….

*MYO: Microsoft Yaz Okulu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir