Mert Can Karaoğlu

12.Gün’den Özetler

12.Gün’den Özetler

Merhabalar, bugün ki yazımda sizlere bahsedecek birkaç konu var. Bunlar bilginin ne kadar güvenli olması, Windows Phone ile neler yapılabilir ve Eczacıbaşı bugün nelerden bahsetti.

 

İlk oturumda bizi Akbank Uygulama Geliştirme Bölümün’den Sn. Bilent Parlakol ve Sn. Mehmet Ali Tecer karşıladı. Konuşmaya ilk olarak başlayan  Sn. Parlakol, Akbank’ın kuruluşundan başlayarak  bugüne kadar olan gelişmelerden bahsetti. Daha sonra Sn. Parlakol sahneyi Sn. Tecer’e bıraktı. Sn. Tecer konuşmasına başlarken “biz bir çok teknoloji geliştirdik, hatta bazılarında Türkiye’de ilktik ama  şunu belirtmeliyim ki ne yaparsak yapalım her şeyden önce güvenliğin olmasına özen gösterdik. Eskiden başka firmalara uygulamalarımızı yaptırırdık ama 2012 yılından bu zaman artık kendi uygulamalarımızı yapıyoruz” dedi. Ardından “bize bir çok kez DDOS atağı gerçekleşti, birçok injection saldırısı aldık. Eğer bu saldırılarda başarılı olsalardı biz bugün bu noktada olmazdık” yorumunda bulundu. Konuşmasının sonlarına doğru Sn. Tecer Fishing taktiğinden bahsetti. Bu taktik ile size bir E-mail atıp, korsan sitelere çekip bilgilerinizi isteyebilirler bu konuda dikkatli olun dedi ve sahneyi 2. Seansa bıraktı.

Mehmet Ali Tecer

Mehmet_Ali_Tecer

 

2. Seansta Bizi MVP Engin Sn. Polat karşıladı. Sn. Polat kendisine ayrılan uzun bir süre boyunca, Windows Phone 8.1 ile ilgili bir sunum yardımıyla bir çok örnek gösterdi. Neredeyse Windows Phone 8.1 ile ilgili neler yapılabilir herşeyi 1 gün gibi bir sürede öğrenmiş olduk. Sn. Polat kendisine ayrılan seans sırasında artık Windows 8 ve Windows Phone 8 uygulamalarının ayrı ayrı değil, bunların tek bir Universal App üzerinden oluşturulması gerektiğinden bahsetti.

Engin Polat

20140819_103225

 

Sn. Polat’ın ardından 3.Seansta, Eczacıbaşı CEO’su Levent Kızıltan sahneye geçti. Konuşmasına akademik hayatından başlayan Sn. Kızıltan, profesyonel iş hayatına kadar ki bütün kritik noktalardan bahsetti. Buraları özetlemek gerekirse 2 üniversite bitip, bir çok büyük firmada çalışmış. Ayrıca Sn. Kızıltan, mühendislerin sosyal çevreye biraz uyum sağlayamadığından bahsettim(!) açıkçası ben kendisine bu konuda katılmıyorum. Ardından Türkiye’nin sanayisinden bahsetti. Bizim ülkemizde sanayi devrimi beklemeyin, örnek vermek gerekirse Intel firması her 4-5 yılda bir yaklaşık 4 Milyar dolarlık fabrika kuruyor bunun yanında bir ilaç üretmek 7-10 yıl arası sürüyor ve maliyeti 1-2 milyar dolar kadar harcanıyor. Türkiye’de bu kadar para yok onun için hayallerinizi küçültün yorumunda bulundu.

 Levent Kızıltan

20140819_160137

Bugünlükte bu kadar başka makalelerde görüşmek üzere, esen kalın efendim.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir