Mert Can Karaoğlu

13.Günden Merhaba

13.Günden Merhaba

13.Günden merhaba 🙂 bugün konuşmacı bakımından çok zengin bir zaman geçirdik Microsoft binasında. Kimler geldi acaba sorusunu duyar gibiyim. Sizi bekletmeden hemen içeriğe dalıyorum o zaman.

Ümit Sunar

20140820_091845

İlk oturumda bizi Ümit Sunar karşıladı. Sn. Sunar konuşmasına “Azure Nedir?” sorusuyla başladı ve bir çok cevap aldı. Bende el kaldıranlar arasındaydım ama soruyu yanıtlayamadım, buna nazaran ilginçtir ki bir hediye kazandım 🙂 (Windows Azure imzalı bir kalem). Sanırım cesaretli olduklarından dolayı ilk 3 kişiye verildi bu kalemler 🙂 Soruların ardından Sn. Sunar, “Aslında verilen cevapların hepsi doğru. Azure’u belirli birkaç şeyle sınırlandırmak pek doğru olmaz” yorumunda bulundu. Ardından konuyu “sizin hayalleriniz” temasına çevirdi. Sn. Sunar, “Eğer hayal gücünüzü aşarsanız göktelenleri aşıp bulutlara ulaşabilirsiniz” dedi. Açıkçası ben burada ince bir Windows Azure esprisi seziyorum 🙂 Sn. Sunar’ın konuşmasının sonlarına doğru 2 arkadaş bir oyun oynadı. Bu oyun da, kinect ile sizin vücut çizgilerinizi alıp sizin üzerinize 3 boyutlu elbiseleri giydirebiliyor ve siz dönerseniz kıyafette sizinde birlikte dönüyor. Aslında çok farklı bir oyun olmuş 🙂

Azure_Kalemi

Windows Azure Kalemi 🙂

Kısa videoları izlemek için:

http://instagram.com/p/r6TdDCh_Um/

 

 

Sn. Sunar’ın konuşmasının ardından sahneyi dün ki eğitimden de tanıdığımız gibi MVP Engin Polat aldı. Sn. Polat kendine has farklı ve güzel konuşmasıyla bu seansta Windows Phone ile ilgili bir çok noktaya değindi. Benim dikkatimi özellikle uygulamanın arka planda çalışması(suspended) ve Pivot App yapısı oldu.

Engin polat

 

3.Oturumda bizi Turkcell’den Yusuf Horasanlı ile Hakan Kireçcibaşı karşıladı. Sunuma Sn. Horosanlı başladı ve Turkcell’in kurumsal firmalara sağladığı Api’lerden bahsetti. Bu Api’ler nedir, amaçları nelerdir konuları üzerinde durdu. Ardından sahneyi Sn. Kireçcibaşı aldı ve konuşmasına şu yönde başladı, ”Biz artık bu Api’leri developerlara açmak girişimindeyiz ve sizden de şimdi bir feedback istiyoruz. Sizce developerlara açtığımız Api’ler nasıl olmalı? Kısıtlamaları nasıl olmalı, ücret politikası nasıl olmalı vs.” sorusunun ardından. Ben dahil bir çok cevap döndü. Karşılıklı konuşmaların ardından şu yönde bir sonuç çıktı diyebilirim. İlk aşamalarda Api’ler limitli şekilde ücretsiz olarak verilsin, kullanımın artması doğrultusunda kullandıkça öde statüsüne çıksın. Bu da yetmezse aylık, yıllık paketler halinde bu kullanımlar sağlansın. Eğer bunlarda yetmezse kurumsal firmalar düzeyine geçilsin şeklinde oldu.

 Hakan Kireçcibaşı ile Yusuf Horasanlı

20140820_141528

 

Turkcell’e ayrılan seanstan sonra ise, sahneyi ilk haftadan da tanıdığımız İbrahim kıvanç aldı. (Sn. Kıvanç’ın da içerisinde geçen bir diğer makalemi okumak için tıklatın!) Sn. Kıvanç konuşmasında birçok konuşmaya değindi. Bunlardan birtanesi şu yöndeydi, “Bir uygulama yaptınız diyelim. Onu yapıp öylece uygulama dükkanına bırakmayın. Sürekli bakın kaç defa indirilmiş yorum yapan olmuş mu? Baktınız uygulama tutmadı bir güncellemesini çıkartın yılmayın, pesetmeyin. Eğer projenize inanıyorsanız elbet başarıya ulaşacaktır.” Yorumunda bulundu.

İbrahim kıvanç

BurakKivanc

 

Şimdi de gelelim son oturuma. Son oturumda Sn. Ümit Batur bize sunum yaptı. Açık Akademi‘yi anlatan Sn. Batur bizlerden Açık Akademi hakkında birkaç Feedback aldıktan sonra Açık akademinin bilinmeyen birkaç uygulamasından bahsetti. Bunlardan birtanesi Kodu’ydu. Kodu çocukların yazılıma ilgisini artıracak bir program. Aslında biraz algoritma yapısı üstünde yoğunlaşan oyunu denemenizi tavsite ederim.(Kodu için) Çok kısa bir süre sahnede kalan Sn. Batur, diğer ülkelerde daha lise çağında hatta ilkokul seviyesinde insanlara yazılım öğretiyorlar ama bizde sadece teknik liselerde böyle bir imkan mevcut, eleştirisiyle günü kapattı 🙂

 

Bugünlükte yazımızın sonuna geldik, başka yazılarda görüşmek üzere esen kalın efendim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir