Mert Can Karaoğlu

16.Gün ve Son Haftaya Merhaba

16.Gün ve Son Haftaya Merhaba

Merhabalar son düzlüğe girdiğimiz bu haftada bakalım neler yapmışız 🙂 ama konuya girmeden söylemem gerekirse, ilk oturuma gelecek olan konuğumuz malesef belirtmediği bir sebepten ötürü GELMEDİ.

 

Şimdi gelelim ilk oturuma. İlk oturumda TCM‘den Emrah Uslu bizi karşıladı. Sn. Uslu bizlere önümüzdeki 2 gün boyuncada anlatacağı Windows Store Uygulamaları konu başlığı altında olan sunumuna, şu sözlerle başladı, “Artık Windows 8-8.1 demeyelim, çünkü önümüzdeki ay Windows 9 çıkacak. Ondan sonra Windows 10 çıkacak belki bunları sürekli 8-9-10 şeklinde değilde, direk olarak Store App adı altında inceleyelim” yorumunda bulundu. Ardından bilgisayarından Blend‘i açan Sn. Uslu bizlere Blend’i tanıttı ve bir kaç örnekte bulundu. Ardından, TFS ve Git konularına değinen Sn. Uslu, şu sözlerde bulundu, “Herhalde hepiniz kodlarınızı, TFS yada Git gibi yapılarda tutuyordur. Yada online bir ortamda yedekliyordur. Çünkü kodlarımız çok değerli kayıp olmamalılar.”  söyleminde bulundu. Son olarak uygulamalar nasıl Windows Store’a Publish edilir konusunu da anlatttıktan sonra sırasını bir sonraki oturuma bıraktı.

Emrah Uslu

20140825_094903

Sn. Uslu’dan sonra sahneyi www.beyazperde.com‘dan Yalçın Parmaksız devraldı. Sn. Parmaksız, şuan ki geldiği konumuna nasıl ulaştığından bahsetti. Birçok başarısız denemesinin ardından sonunda bir mühendis olarak asıl yapması gerektiği işi yapmaya karar vermiş. Ardından konuyu, aslında kendisinin şu anda neler yaptığına getirdi. SEO(search engine optimization) işine çok öncelik veren Sn. Parmaksız şu sözlerde bulundu, “Bir projeye başlarken, Herşeyden önce SEO çalışmanızı yapın. Eğer bunu proje bitimine atarsanız sizin için gerçekten çok büyük bir zaman kaybı olur.” Şeklinde yorumladı. Kapanışta birkaç özel filmden alıntılar yapan Sn. Parmaksız bizlere SEO’nun ne kadar değerli olduğunu kanıtlamış oldu.

Yalçın Parmaksız

20140825_160318

20140825_164122

Bu günlükte yazımın sonuna geldim. Başka yazılarda görüşmek üzre esen kalın efendim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir