Mert Can Karaoğlu

17.Günün Ardından

17.Günün Ardından

Merhabalar, bu sabah bizi İstanbul Teknik Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Sn. Eşref Adalı bizi karşıladı. Konuşmasına hayat hikayesinden başlayan Sn. Adalı, daha sonra konuyu Türkiye deki ilk bilgisayara çevirdi. İlk bilgisayar ile 1965’te İTÜ’de karşılaşan Sn. Adalı, ilk masaüstü bilgisayarı 1970’te İTÜ’de görmüş. Ardından “Eskiden, 1980-82 yıllarında sadece 3-5 üniversitede olan Bilgisayar Müh. Bölümü, artık 30-35 üniversite. Bu sayının artması çok güzel ama o üniversitedeki hocaların da kalitesini bir sorgulamak lazım” yorumunda bulundu. Ara ara soruları alan Sn. Adalı, benim, “Bulut bilişim hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorumun ardından şu cevabı verdi. “Eskiden ülkemizde birkaç bilgisayar vardı. Örneğin maaş bodrosunu hesaplamak istediğinizde, İTÜ’deki bilgisayardan randevu alıyordunuz ve ardından sıranız geldiğinde gerekli bilgileri oradaki görevliye veriyordunuz, o da size bir sonuç veriyordu. Sonra bunların daha ufak versiyonları çıkması üzerine bazı firmalar kendi bünyelerine aldı, bazıları ise hala o makineyi kullanmaya devam etti. İşte o makine 1980’lerin bulut bilişimiydi, şimdi ise o teknolojinin kat ve kat gelişmiş bir şekli karşımızda” yorumunda bulundu.

 

Sn. Adalıi’nın konuşmasının ardından, beklediğimiz gibi Vestel Yönetim Kurulu bizlerleydi. Konuşma sırasından aldığım birkaç notu sizinle paylaşmak isterim. Bir nasihat olarak, “Eğer bir uygulama yapacaksanız; ya kendi alanında bir ilk olacak, ya da diğerlerinin kalitesinin çok üstünde olacak, sizde farklı işleri en kolay ortaya koyan kişilersiniz.” şeklinde bir nasihatte bulundular.

Ardından en büyük hedeflerinden bahseden Vestel Yönetim Kurulu; “Türkiye’de, öğrencilerden oluşa bir silikon vadisi kuracağız” dedi.


20140826_101416
20140826_10281220140826_102607

 

 

 

 

 

 

 

 

3.Oturumda TCM’den Atilla bey bizlere, dünkü Sn. Emrah Uslu’nun kaldığı yerden devam etti. SignalR ile ilgili çok güzel bir uygulama yapan Sn. Atilla, ardından bizlerin merak ettiği soruları yanıtladı.

Gelelim son oturum’a. Önceden de tanıdığımız Sn. Onur Koç bize olan sunumuna, “Size ne ilham veriyor?” sorusuyla başladı. Sorduğu soruya bizlerden sonra bir video ile cevap veren Sn. Koç Bu videonun ardından bir başka soru daha sordu “İlk iş neden önemli?” Bu soruya “İlk iş sizin o andan sonraki kariyerinizde büyük rol oynar. Bir işe nasıl başlarsanız oyle gider derler ya. İşte bu söz çok doğru.” şeklinde cevap veren Sn. Koç, “Kendinize bir mentor seçin. Ama bu mentor çok düzgün birisi olmalı size sahip çıkmalı” yorumda bulundu.

Onur Koç

20140826_150254

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir