Mert Can Karaoğlu

20.Gün Ve Microsoft Yaz Okulu Biter :(

20.Gün Ve Microsoft Yaz Okulu Biter :(

Merhabalar, yaz okulu için yazdığım bu son blog yazıma hoş geldiniz. 20. yani son gününde Microsoft Yaz Okulunda, 110 öğrenci yaz okulu süreci boyunca(1ay) geliştirdiği projelerini sunma fırsatı buldu. Bunlar arasında oyun, sağlık, eğitim, sosyal medya gibi uygulamalar gördük. Hepsi birbirinden harika ve güzel olan bu uygulamaları, ne yazık ki Mustafa Kasap’ın dediği gibi 10’larca kişi ziyarete gelmedi. Şahsım adına konuşmak gerekirse tek tek gezen 2 kişi ve bunun yanında baya kolundan tutup getirdiğim 3 kişi ile beraber toplam 5 kişiye sunun yaptım(gerçekten çok küçük bir rakam). Tabi ki Mustafa hoca ve diğer yaz okulu öğrencilerini saymıyorum.

20140829_111008

     Sabah 8 de gittiğimiz Microsoft binasından saat 5’te çıktık, peki ne yaptık bu gün? Sorusuna cevap verecek olursak. Tabi ki sadece sunum yapmadık, 🙂 yemek yedik, çay-kahve içtik ; şaka bir yana bugün sabah 9 sularında başlayan sunum maceramıza yaklaşık öğlen saat 2 gibi bitirip, “BİLMEDİĞİM ve ANLAYAMADIĞIM bir şekilde seçilen bazı projeleri”(yaklaşık 10 proje) jüri huzurunda dinledik. Bazı proje sahipleri Dizüstü bilgisayar, bazıları ise telefon kazandılar. Aralarında gerçekten çok güzel projeler de vardı, ama bir o kadar da “bu nasıl dereceye girmiş ya” dedirten projelere de rastlamak mümkün. Bence bizi üzen asıl konu şuydu; “Projeler tamamen görselliğe ve bütün özellikleriyle çalışıyor mu? Sorusuyla alakalı olarak seçilmiş. Bende keşke yaz okuluna başladığımda projemi ASP.NET ile haftalarca yazmak, msSQL’deki Database’i yine aynı şekilde günlerce yazmak(9 tablo, 40’a yakın Store Procedure var!) bunun dışında sitedeki bütün fonksiyonları tablet uygulamasına geçirmek için yazdığım yaklaşık 50 metot’dan oluşan WCF’servisi yazıp, Windows 8 App’i kodlamak yerine buna ayırdığım sürede Photoshop öğrenip çok güzel bir tasarımla sadece Windows 8 App uygulaması olan ve Database’ini de Mobile Servis ile oluşturduğum bir proje olsaydı eminim şuanda elimde bir Dizüstü ya da bir telefon vardı. Ama sağlık olsun diyoruz 🙂 Bunun yanında her gün üşenmeyip blog yazmakta cabası” neyse bu konulara girersek çıkmak biraz zor olacak.

20140829_140817

     Sunumlar, konuşmalar, görüşmeler bittikten sonra Mustafa hoca bizi Microsoft binasını gezdirmek için bir araya topladı. Ardından 1. Ve 3. Katı gezdik ama üzgünüm fotoğraf çekmek yasak olduğu için fotoğraf gösteremiyorum. Bu gezinin ardından yaklaşık 20 kişilik bir grupla Beşiktaş’ta bir veda gecesi düzenledik. Hatta ben bu yazıyı yazarken eminim arkadaşlar hala oturuyordur 🙂 Maalesef ben il dışında olacağım için erkenden ayrılmak zorunda kaldım.

20140829_174151 20140829_174154 20140829_174148 20140829_174556

     Son sözlerime girerken şunları söylemek istiyorum. Yapılan projeleri, alınan dersleri, nasihatleri her şeyi bir kenara bırakın; Yine de sadece edindiğin sosyal çevre, arkadaş ortamı, tanımış olduğun süper insanlar için bile bu yaz okulu her şeye değerdi. Buradan Sn. Mustafa Kasap’a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bilmiyorum bu blog’u okuyor mu ama kulaklarının çınladığına eminim 🙂 Esen kalın efendim. Bir güzel maceranın da sonuna geldik. Blog’umu takip eden herkese teşekkür ederim, umarım sizlere de bir faydası olmuştur. İyi Günler … . . .

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir