Mert Can Karaoğlu

Azure Sanal Makine’de Disk Arttırmak

Azure Sanal Makine’de Disk Arttırmak

Azure Sanal Makine’de Disk Arttırmak

Merhabalar, bu yazımda size Azure Sanal Makine‘da nasıl bir disk artımı yani data diski oluşturacağımızı anlatacağım. Öncelikle belirmek isterim ki oluşturacağımız data diski alında Sanal Makinamızın üstünde bulunduğu Storage‘in aynı Container‘ın içerisinde bizim istediğimiz bir blob alanı kadarlık bir yer oluşturup verilerimizi orada saklıyor. (Not: Azure Virtual Machine aslında bütün datalarını blob yapısında saklıyor.)

 

 1. Azure hesabından data diski ekleyeceğimiz Sanal Makine‘nın DASHBOARD‘ına giriyoruz. Ardından alttaki menüden ATTACH à ATTACH EMPYT DISC diyoruz.
  120614_2118_AzureSanalM1.jpg
 2. Açılan pencereden istediğimiz bir boyutu yazıp(Ör: 250 GB) read/write diyoruz.
 3. Azure’dan yaratıldı mesajını aldıktan sonra Sanal Makinamızı açıyoruz. Buradan Server Manager‘i açıyoruz.(Daha detaylı bilgi için.) Açılan pencerenin sol tarafından File and Storage Service à Discs à Eklediğimiz disk’e sağ tıklayıp Initialize diyoruz.

  Çıkan soruya Yes cevabını verelim.
 4. Bu aşamadan sonra aynı disk’e sağ tıklayıp New Volume diyoruz.
 5. Çıkan pencerede Next diyerek ilerleyelim. Aşağıdaki sayfa açıldığında size eklenecek diskin adının ne olması gerektiğini soracak. Ben “Data Diski” olarak belirledim siz dilediğinizi yazabilirsiniz.

  Bu adımdan sonra Create diyoruz ve işlemlerin yapılmasının ardından şöyle bir ekran bizi karşılıyor bizi.
 6. Son olarak bakalım Sanal Makinamızda diskimiz gözüküyor mu ?

Oluşturacağımız diskin boyutunu istediğimiz kadar verebiliyoruz fakat blob yapılarında, bir blob’un max size değeri var. Doğal olarak bunun üzerinde bir boyut vermemiz olanaksız. Evet bu yazınında sonuna geldik,

aklınıza takılan herhangi bir soru yada Teşekkür varsa yorum atmaktan çekinmeyin. Ayrıca mertcankaraoglu@outlook.com adresiyle e-mail olarak bana ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir