Mert Can Karaoğlu

17. Akademik Bilişim Konferansı 2015

17. Akademik Bilişim Konferansı 2015

17. Akademik Bilişim Konferansı 2015

Uzun bir sürenin ardından tekrar merhaba 🙂 Bu yazımda, katılmış olduğum 17. Akademik Bilişim Konferansı 2015 Eskişehir‘ e dair izlenimlerimi siz değerli blog okurlarıma aktaracağım. Sözlerime geçmeden önce, Organizasyonu düzenleyen ve eğitimlere katkıda bulunan başta Sn. Mustafa Akgül ve hocalarıma teşekkürü bir borç bilirim.

Şimdi tarihi biraz geri saralım ve bakalım, Akademik Bilişim Konferansı geçmişi hakkında biraz bilgi edinelim. Akademik Bilişim Konferansı ilk etkinliğini 1999  yılında ODTÜ-Ankara’da gerçekleştirdi. O zamandan bu zamana kadar her sene istikrarlı bir şekilde bu etkinlikleri sürdürdü. Hangi sene nerede ne etkinlik olmuş merak ediyorsanız bu listeye.. göz atabilirsiniz. Tam 17 farklı ilde 17 etkinlik düzenlenmesi gerçekten büyük bir başarı. Ve Türkiye’de bu tarz etkinlikleri görmek, gerçekten milli duygularımı da bir o kadar yükseklere taşıdı 🙂

Bu yıl 17.si düzenlenen Akademik Bilişim Konferansına kayıtlar 15 Ocak Perşembe günü son buldu. Yoğun başvurunun sonrasında bir kaç kursta ek sınıflar açıldı, bazı kurslarda ise eleme usulü bir yerleştirme söz konusu oldu. (31Ocak-6Şubat ’15) Ilk 4 gün(31Ocak 1-2-3Şubat) süren bu 35 farklı daldaki eğitimler sonunda, 3 günde(4-5-6 Şubat) farklı firma ve akademisyenlerin kendi alanlarındaki uzmanlıkları hakkında 20dk ile 4 saate varan eğitimlerine yer verildi. Şöyle bir örnek vermek gerekirse, bu son 3 günde yaklaşık 100-120 farklı konuda kısa seminer verildi ve bunların eş zamanlı olarak gerçekleşti.

 

Şimdi de gelelim ben hangi kursa katıldım ve ne öğrendim 🙂 Big Data (Büyük Veri), çoğu insanın bilmediği ama günlük yaşamında sıkça karşılaştığı bir konu. Allah allah ne alaka ben hiç duymadım görmedim dediğinizi duyar gibiyim 🙂 Durumu; yani Big Data’yı, bilişim sektöründen bireysel son kullanıcıya şöyle indirgeyebilirim. Örneğin, her yerde mağazası olan süper mağazalar, AVM’ler vs. hangi ürünün nerede konumlanacağını ya da hangi mağazaların(kategori olarak) nerelerde olacağı gibi konular, bu zamana kadar olan bilgilerin biriktirilmesi ve belki milyonlarca satırlık verilerin analizi sonrasında meydana geldi. Mesela, çok konuşulan bir örnek vermek gerekirse. Amerika’da yapılan bir araştırmada, bebek bezi alan müşterilerinin bira da alma olasılıkları çok yüksek olduğu için bebek bezi ve bira reyonları birbirine yakın yerlere konumlandırılmıştır(bkn: Kaynak). Fakat bu sadece bir örnek bunun gibi bir çok örnek ile her gün karşılaşıyoruz. Bir başka örnek ise, haftasonu bir AVM’ye gezmek için gittiniz. Oda ne, pat di bi SMS; A mağazasında haftasonuna özel %50 indirim sizi bekliyor. Eminim çoğumuz bu tarz SMS’ler almışızdır. Bu arada size’de bir soru sormak istiyorum. Sizce çoğu AVM’de yemek yerlerinin üst katlarda olması sadece bir tesadüf mü? 🙂 Durumu biraz araştırmanızda fayda görüyorum.

B8w6UanIcAE2vMe

Örnek bir analiz sonucu.
Çokça düğüm, ve aralarındaki binleri bulan bağlar

 

Konuyu çok uzatmadan biraz da işin teknik taraftan bahsedeyim size, yani işin mutfak tarafından. Diyelim ki siz bir market sahibisiniz, elinizde 10 yıllık ayrıntılı bir Veri Tabanı var. Peki bu veriler ne işinize yarayacak. Sadece muhasebe kayıtları için mi yada yıllık bilanço, Vergi hesaplamak vs. için mi. Tabi ki HAYIR. Belki sizin firmanız yapamayabilir ama bu veriyi sizin için değerlendirecek firmalar var. İşin özetinde siz bu firmalara belli şartlar/koşullar altında verilerinizi veriyorsunuz ve onlar da belli yazılımlar vs. kullanarak size ne zaman hangi ürünü almanız gerektiğini yada hangi ürünleri daha çok stoklamanız gerektiğini söylüyor. Ne kadar güzel değil mi. Sen hiç hesap kitap yapmıyorsun, birisi sana şu üründen daha fazla al şundan daha az al, bak bu ürünleri yan yana koy gibi bir sürü güzel bilgiler veriyor. Durrrr daha bitmedi 🙂 Bu sadece market içinde yaptıkların, ya müşterilerin ne olacak. Onlar için de bir sürü plan var. Hangi müşterin hangi ürünleri daha fazla alıyor. Kim ne sıklıkla geliyor. Bu gibi bilgiler de bir o kadar önemli. Şöyle ki, diyelim elinizde 500 adet süt var ve son kullanma tarihi yaklaşıyor. Eyvah mal elimizde kaldı zarar bunlar demeden 🙂 Bu verilerinizi verdiğiniz firmadan; hoop bir e-mail geliyor size. “Stokta olması gerekenden fazla süt var. Bunlara %14 indirim yapalım ve devamlı süt alan müşterilerimize e-mail/SMS ile bilgilendirme yapalım!” Bunun üzerine gerekli işlemlerden sonra zarardan dönüyorsunuz. 🙂 Şimdi bir işletmeci olarak bunları biraz düşünün, ne kadar gerekli olduğunu. Biz kursiyerler olarak bu bilgileri öğrenmedik, bunlar tamamı ile benim büyük veri(Big Data) kavramındaki kişisel yorumum. Kursta,Big Data’yı nasıl analiz ederiz kısmında yoğunlaştık. Örneğin R, Uci.Net, H2O,  Pajek, SPSS, NodeXL gibi bir çok yazılıma göz gezdirdik ve birkaç örneklemeler yaptık.

 

B876m1JIYAM9m-i

İlginizi çekecek bir Twitter analizi,
Twitter da #AB2015 etiketi ile atılan tweetlerde hangi kurstan daha çok tween atılmış analizi
Tabiki BigData 🙂

İşte kurs maceramız da böyle geçti 🙂 Başta Necmi Gürsakal(@gursakal1) ve Bülent Batmaz(@blntBATMAZ) olmak üzere bütün hocalarıma teşekkürü bir borç bilirim. Kursun ardından diğer 3 günkü seminerlerin kurs kadar verimli geçtiğini söyleyemeyeceğim fakat bir çok değerli seminer aldım ve yeni insanlarla tanıştım. Gerçekten çok güzel bir etkinlik oldu ve seneye olacak etkinliği iple çekiyorum…

B86U-toCYAAd_3m

Orada tanıştığım Kerem arkadaşımın çektiği toplu bir selfie 🙂
Big Data Kursu #AB2015

Sağlıcakla kalın bir başka yazıda görüşmek dileğiyle…

 

3 thoughts on “17. Akademik Bilişim Konferansı 2015

  1. Pingback: Eskişehir Günlüğü-AB2015: Konferanslar ve (Mutlu) Son | Bir Damla Mürekkebin Düşmüş Çalışma Masama

  2. Enes

    Merhaba Mert,

    İnternette arattım bulamadım bende eskişehirde başka bir konferansdaydım,büyük veriye katılamadım senden ricam eğitim dökümanlarını bana gönderebilir misin mail adresim : enes_2005m@hotmail.com.

    Teşekkürler

  3. Pingback: Eskişehir Günlüğü-AB2015: Konferanslar ve (Mutlu) Son | İlefli'nin Defteri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir