Mert Can Karaoğlu

Linux Yaz Kampı 2015

Linux Yaz Kampı 2015

Linux Yaz Kampı 2015

Merhabalar, iş/okul/eğitim yoğunluğu derken kişisel blog’uma fazla zaman ayıramıyorum. Bundan dolayı artık teknik yazılar yerine katıldığım etkinlikler/projeler/kamplar gibi içeriklere yer vermeye çalışacağım. Bu yazımda ise büyük bir zevk ile katıldığım Linux Yaz Kampı 2015 anılarımı sizlerle paylaşacağım.

DSC_0013

İlkinin, 2010 yılında Işık Üniversitesinde gerçekleştirildiği Linux Yaz Kampı o tarihten bu zamana her yaz büyüyerek devam ediyor. 2011 yılında Düzce Üniversitesinde yapılan Linux Yaz Kampı, bu tarihten sonra artık Abant İzzet Baysal Üniversitesi‘nde yapılamaya devam ediyor. Neden hep AİBÜ sorusunun cevabını bizde sizin gibi merak ettik ve sorduk. Gelen cevap “Esiyor arkadaşlar..  🙂 ” oldu. Gerçekten Bolu yaz ayı olmasına rağmen soğuk ve rüzgarlı, özellikle akşam 8’den sonra çantanızdaki hırkayı çıkartıp giymeniz gerekiyor ki ben bunu bazı günler yapmadığım için hala soğuk algınlığımı geçirmeye çalışıyorum(Yaz ortasında soğuk algınlığı oldum, soğuğu siz düşünün!).

2010 yılında kısıtlı sayıda kurs açılmış olmasına rağmen bu yıl tam 9 alanda kurs açıldı. Bunlar;

  1. Linux Sistem Yönetimi 1
  2. Linux Sistem Yönetimi 2
  3. Web Uygulama Güvenliği ve Güvenli Kod Geliştirme
  4. Kriptografi ve Tersine Müh.
  5. (Java)Spring MVC ile Web Uyg. Geliştirme
  6. PHP ile Web Programlaya Giriş
  7. Ruby ınRails ile Web PRogramlamaya Giriş
  8. Django ve Javascript ile Web Programlamaya Giriş
  9. Ağ Uzmanlığına Giriş

Ben bu sene Ağ Uzmanlığı yönünde tercihimi yaptım ve seneye bu eğitimin 2. seviyesi açılması söz konusu. Eğer açılacak olursa da bu yolda devam etmek isterim. Siz de ağ ile ilgiliyseniz bu eğitim tam size göre, özellikle Linux Yaz Kampı’nda ki ağ uzmanlığı eğitimini şiddetle tavsiye ederim çünkü hocaları Türkiye’deki seçilmiş özel kişiler. Bu sene 1-15 Temmuz arasında kayıtlarını alan Linux Yaz Kampı, 31 Temmuzda sonuçlarını açıkladı. Bundan 1 hafta sonra yani 7 Ağustos’ta AİBÜ Güzel Sanatlar Fakültesi‘nde ilk eğitim gününe konferans konuşması ve oryantasyon eğitimleri ile başladı. Kayıt aşamasında, ilk defa şahit olduğum bir farklılığı sizinle paylaşmak istiyorum 🙂 Kayıt olurken size yaklaşık 14 soruluk bir sınava taabi tutuyorlar. İlk başta bunun teknik ya da genel kültür sınavı olacağını düşünseniz de aslında bu bir SSS’ı kaynak alan etkinlik bilgilerinin sorulduğu bir sınav. Seneye başvuruda bulunursanız sakın şaşırmayın derim.

DSC_0018

Linux Kullanıcıları Derneği ve İnternet Teknolojileri Derneği‘nin ortak düzenlediği bu güzel kamp için her şey düşünülmüş. 6 Ağustos saat 17:00 gibi geldiğim Bolu otogarından, orada tanıştığım arkadaşlar ile KYK yurduna gittik. Kamp için özel ayırtılmış odalara yerleştirildik ve söylemeliyim ki odalar otel odası havasında olan güzel bir KYK yurduydu. O günü dinlenerek ve yeni arkadaşlarla tanışarak geçirdik. “Yurt ücreti günlük 10.5 Lira yani toplan 168 lira tutuyor. Kahvaltı ise açık büfe tadında ort. 3-5 tl arasında.” Katılan herkes heyecanlı istekli meraklı, mükemmel bir ortam 🙂 Etkinlik sabahı, saat 9 sularında, KYK yurdunun arka tarafındaki otobüs durağında, yaklaşık 50 kişilik bir kuyruk gördüm. Maalesef Bolu Belediyesi bu sene kamp için özel servis tutulmasına izin vermemiş ve gerekli servislerin belediye tarafından sağlanacağını ileriye sürmüş. Ne yazık ki sözünü tam anlamıyla yerine getirmeyen Bolu Belediyesine teşekkürlerimizi sunuyoruz(!) 40dk beklemenin ve 20dk’lık yolun ardından nihayet AİBÜ Kampüsüne girdik ve konferans salonunda toplandık. İlk konuşmayı İnternet Teknolojileri Derneği Başkanı aynı zamanda Linux Kullanıcıları Derneği Onursal Başkanı Sn. Mustafa Akgül yaptı. Linux Yaz Kampı’nın içeriğinden bahseden Sn. Akgül konuşmasını tamamladıktan sonra mikrofonu Doruk Fişek’e devretti. Sohbet havasında geçen bu güzel konferansın ardından, sınıflara çekildik. İlk günün olmasının sebebiyle saat 6 gibi dağıldık ama bu sakın sizi yanıltmasın 🙂 Eğitimler 7-22 Ağustos tarihleri arasında sabah 9.30 akşam 9.30 saatleri arasında sürdü. Gün içinde 2 tane bir buçuk saatlik ara var(öğle-akşam) ve sadece 14 Ağustos günü tatil olarak ayarlandı. DİPNOT: Burada eğitim veren kişiler, iş yerinden izin alarak, ailesi ile tatil yapmayıp buraya eğitim vermek için gelen insanlar ve verdikleri bu eğitimlerden tek kuruş para almayan bu kıymetli hocalarımıza canı gönülden teşekkür ediyoruz.

DSC_0214DSC_0209

 

Ağ Uzmanlığı eğitiminden bahsedecek olursak, 2 haftalık eğitimin 1. haftasında Cisco’dan Gökhan Akın ve Ozan Bük hocalarımız, 2. haftasında ise değerli R. Ergün Pişirici hocamızdan çok değerli bilgiler aldık. Dediğim gibi teknik konulardan fazla bahsetmeyeceğim ama istek olursa ayrı bir başlık altında “Ağ Uzmanlığına Giriş” ile ilgili önemli bilgileri paylaşabilirim. İlk hafta biraz daha teori ağırlıklı geçsede, 2. haftada bunları daha çok uygulamaya döktük. GNS3 programı ile 8 host 3 Router’dan oluşan bir network inşa ettik. Her host ve router bir sanal makina(VirtualBox ile) olarak ayağa kalktı ve her biri tek tek konfigüre edildi. Hatta bu hostlardan 1 tanesini Apache Server olarak kullandık ve bir web sitesi yayıncısı haline getirdik. Çeşitli saldırılara karşı da iptables‘ımızda önlemleri almayı ihmal etmedik 🙂

Gökhan Akın Hocamız

Gökhan Akın Hocamız

İşte Linux Yaz Kampı 2015 böyle geçti, çok eğlenceli, çok verimli, dolu dolu 2 hafta adeta bitmesini istemediğimiz bir eğlenceye dönüştü ama ne yazık ki her güzel şey gibi bunun da bir sonu var 🙂 Umarım seneye bu güzel kamp’a katılma şansım olur ve bende yine bloğumda böyle bir yazı yazarım 🙂 Sağlıcakla kalın…

Not: Kamp ile ilgili herhangi bir sorunuz olursa, yorum olarak iletebilirsiniz.

DSC_0065

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir