Mert Can Karaoğlu

18. Akademik Bilişim Konferansı 2016

18. Akademik Bilişim Konferansı 2016

18. Akademik Bilişim Konferansı 2016

Merhabalar, bu yazımda katılmış olduğum 18. Akademik Bilişim Konferansları – 2016 ‘dan izlenimlerimi paylaşacağım. Herşeyden önce Sn. Mustafa Akgül ve gönüllü olarak gelip eğitim veren tüm hocalarıma teşekkür ediyorum.

IMG_20160206_143513

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Kulübü Yönetim Kurulu

1999 yılındaki ilk Akademik Bilişim‘den bu zaman, her sene gerçekleşen bu eğitim/konferans haftası gerçekten dolu dolu geçti. Bu sene Aydın, Adnan Menderes Üniversitesi Merkaz Kampüsü‘nde gerçekleşen etkinlik 30 Ocak Cumartesi günü eğitim bölümü başladı ve 2 Şubat salı günü eğitimler son buldu. Bu 4 günlük eğimler bir çok alanda ve paralel şekilde gerçekleşti. Eğitimlerin listesine buradan ulaşabilirsiniz. Eğitimlerden sonraki 3-4-5 şubat tarihlerinde ise eş zamanlı olarak konferanslar gerçekleşti. Detaylı programa buradan ulaşabilirsiniz.

16-02-02-15-27-23-492_deco

Enine Boyuna Siber Güvenlik Belgelerimiz 🙂

Şimdi genel bildileri geride bıraktığımıza göre blog kısmına geçelim biraz 🙂 İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Kulübü Yönetim Kurulu olarak 5 kişi, 29 Ocak sabahı İstanbul’dan İzmir’e uçakla geldik. Ardından ücretsiz servislerle Aydın’a ulaşımı sağladık. Saat 10.30 gibi kayıt masasına vardık fakat baaaaya erken geldiğimizi farketmemiz geç oldu, yani anlayacağınız 10.30 da vardığımız kampüs içindeki kantinde saatlerce oturduk, diğer okullardan gelen insanlarla tanıştık, muhabbet muhabbeti açtı derken akşam saat 5 sularında ancak kayıt yaptırdık ve 18.30 gibi yurtlara yerleşmiş olduk. Bizi biraz üzen ve komik bulduğumuz bir diğer olaydan bahsetmek istiyorum.  Kulüp olark 2 kız 3 erkek olarak geldiğimiz AB2016‘ya, her ne kadar emailler atsakta, arasakta 5 kişi, 5 farklı yurtta kalmak zorunda kaldı 😀 Evet gerçekten bir ironi yaşadık. Ama yinede aynı dili konuştuğunuz diğer insanlarla tanışma fırsatı yarattı, aslında bi taraftan sosyalleşme adına çok güzel birşey.

Yurt oda arkadaşlarımla, Aydın nüfusunun en çok toplandığı İsmail Kıraathanesi :D

Yurt oda arkadaşlarımla, Aydın nüfusunun en çok toplandığı İsmail Kıraathanesi 😀

2-10 Ocak tarihleri arasında kayıt alan ve ardından seçtiğiniz kursun sınav/anketine girerek katılmaya hak kazandığınız kurslar 30 Ocak günü sabah saat  9.30’da başladı. 421 kişi arasından ilk 50 kişiye girerek Enine Boyuna Siber Güveklik kursuna katılmaya hak kazandım. Diğer iübk’daki arkadaşlarım ise Linux 101 ve Android eğitimlerine hak kazandılar. Katıldığım kursta 5 farklı kişi taradından eğitim aldım. İlk gün  öğlene kadar Deniz Parlak hızlı bir linux 101 dersi verdi ardından henüz çok genç olmasına karşı bilgisiyle kendine hoca denilmesi saygınlığına erişmiş Hasan Emre Özer hocamız siber güvenlik anlamında genel bilgileri bizimle paylaştı. 2 günü ise Besim Altınok hocamız bize kablosuz ağlar hakkında gerçekten çok işe yarayabilecek bilgiler verdi. Wireshark kullanımı, OSI paket katmanları, size gelen paketleri nasıl incelersiniz nasıl işler nasıl sonuç üretisiniz gibi spesifik bilgerin olduğu bu 2. Gün gerçekten uygulama anlamında bize çok yardımcı oldu. 3. Gün ise Mazlum Ağar hocamız siber saldırı ve savunma anlamında, özellikle web ortamında nasıl saldırılar oluyor ve biz bunları nasıl savunuruz konusunda çeşitli bilgiler verdi. Bugünden çıkan sonuç, “Bizler yani son kullanıcılar olarak gerçekten çok az korunuyormuşuz” . 4. Gün ise Fatih Erdoğan hocamızdan tersine mühendislik alanında bir eğitim aldık. Basit anlamda şifre ile korunan bir kaç programı crack’leyerek işlerin aslında nasıl olduğunu gördük. Bir programın assembly çıktısı incelendiğinde meredeyse programın tüm işleyişine hakim olmanın ne kadar kolay olduğunu gördük.

IMG_20160206_143518

Mazlum hocamız XSS anlatırken

Mükemmel geçen 4 eğitim günün ardından, artık konferans zamanı gelmişti. 3 şubat Çarşamba sabahı saat 10:00’daki kayıtların ardından eş zamanlı gerçekleşen konferanslar saat 11:00 de başladı. Katıldığım bir kaç konferanstan bahsetmek istiyorum. Docker 101 sunumuna katıldım ve sanallaştırmaya alternatif olarak ortaya çıkan bu konteynır yapısı gerçekten çok hızlı ve kullanışlı. Henüz daha kullanmasamda 2014 yılından bu zamana Docker’ı aralıklarla takip ederim ve artık windows’a da gelmeli, kaç senedir geliştiriliyor hala aynı yerde 😀  Daha sonrasında A Amfisinden gerçekleşen Türkiye’ye Siber Saldırılar başlıklı paneline katıldım. Turkcell, Türk Telekom, ODTÜ gibi kurumların BT başkanlarının yer aldığı bu panel gerçekten çok gergin geçti. Çünkü ortada bir gerçek var, bu da Türkiye’nin 14 Aralık 2015 tarihinde .tr uzantılı bir kaç web sitesinin DDOS saldırısı altında olmasıydı. Fakat ortak noktkaya varamadıkları şey; herkes farklı telden konuşuyor. DDOS saldırını bertaraf etmek için bir çok tatik kullanılabilir ve bu savaş tek bir DNS sunucusuna değil 10larca sunucuya yapılıyor ve bu sunucular farklı firmaların kontrolü altında. Yani uygulanması gereken savunma taktiği bir değil tüm DNS sunucusuna sahip Türkiye’deki firmaları ile eş zamanlı olarak yapılması lazım. Açıkcası ben bu saldırıyı olumlu buluyorum çünkü Türkiye bu konuda kendisinin ne kadar beceriksiz olduğunu gördü. Çünkü A firmasının BT müdürü ile B firmasının BT müdürü bir savunma stratejisi konusunda ortak noktaya varamıyorlar ve bundan dolayı 2 başlı yönetim oluyor. Sonuç olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin artık bu konuya bir el atması ve bu tarz saldırılarda tek başlı yönetimi sağlayan bir sistem yapması lazım. Konferansın 2. ve 3. günü ise daha çok ufak ama işlevsel salonlara yönelmeyi tercih ettim bunlar arasında Veri madenciliği, veri analizi algoritmaları, büyük veri yönetimi, NoSQL gibi konuların gerçekleştiği sunumlarda bulundum.

Konferansın 3. gününün akşamında bir kokteyl düzenlendi 🙂 Aydın’ın güzel yerlerinden birisinde gerçekleşen kokteyl, oldukça gösterişli ve özenliydi. Yemeklerin tatlıların muhabbetlerin ve hediyelerin olduğu bu gecede bende 1 yıllık online VIP ingilizce eğitimi kazandım.

İÜBK olarak katılım belgeli fotoğrafımız.

İÜBK olarak katılım belgeli fotoğrafımız.

Kokteyl'de kazandığım VIP Yabancı dil paketi.

Kokteyl’de kazandığım VIP Yabancı dil paketi.

IMG_20160205_205516

Kokteyl yerinden bir kare

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir